به گزارش خبرآنلاین، شرکت فضایی اسپیس ایکس قصد دارد حدود 100 ماهواره قدیمی استارلینک را به دلیل نقص در طراحی به‌صورت کنترل شده و با برنامه‌ریزی از مدار زمین خارج کند.

براساس گزارش دیجیاتو، این احتمال وجود دارد که ماهواره‌های نسل اول استارلینک به دلیل طراحی قدیمی که دارند، ممکن است در ادامه حرکت خود دچار مشکل بشوند. به همین دلیل، اسپیس ایکس می‌خواهد آنها را به‌صورت کنترل شده از مدار زمین خارج کند.

اسپیس ایکس در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ماهواره‌های نسل اول و قدیمی این شرکت در حال حاضر به فعالیت خود ادامه می‌دهند ولی تیم فنی، مشکلاتی را در این ماهواره‌ها شناسایی کرده‌اند که می‌تواند در آینده نگران کننده باشد. به همین دلیل اسپیس ایکس تصمیم گرفته به‌ صورت کنترل شده حدود 100 ماهواره با طراحی قدیمی را از مدار زمین خارج کند.

به‌صورت کلی این شرکت تاکنون 5828 ماهواره استارلینک به مدار زمین پرتاب کرده است. از این تعداد ماهواره پرتاب شده 5438 ماهواره در مدار قرار دارند. برخی از آنها طراحی قدیمی و اولیه‌ای دارند. پرتاب آنها به سال‌های 2019 و 2020 بازمی‌گردد.

از حدود 420‌ ماهواره نسل اول و طراحی قدیمی این شرکت، در حال حاضر 337 ماهواره در مدار زمین حرکت می‌کنند. حالا این شرکت می‌خواهد 100 ماهواره از این ماهواره‌های قدیمی را از مدار خارج کند.

گفتنی است ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس در ارتفاع کمتر از 600 کیلومتری از سطح زمین قرار دارند. حالا ماهواره‌های قدیمی در معرض خراب شدن هستند و این شرکت تصمیم گرفته پیش از بروز این اتفاق، خودش آنها را از مدار خارج کند. با این رویکرد تعداد ماهواره‌های معیوب در فضا کاهش پیدا می‌کنند. خارج کردن ماهواره‌های استارلینک از مدار زمین خطری برای زمین به همراه ندارد و حین ورود به جو زمین می‌سوزند. به همین دلیل خارج کردن آنها از مدار برای زمین خطرناک نیست.

۵۸۵۸

No comment

دیدگاهتان را بنویسید