پیش از ان که به مطالعه این مقاله مشغول شوید، شما می توانید قیمت لحظه ای چین لینک را در پارسیان کریپتو مشاهده کنید.

چین لینک یا Chainlink یک پروژه بلاک‌چین است که نقش اساسی در تحول دنیای پایگاه‌های داده غیرمتمرکز و به ویژه قراردادهای هوشمند ایفا کرده است. هدف اصلی این پروژه در طراحی، حل مسئله اوراکل و ایجاد پل‌های انتقال داده بین بلاک‌چین‌ها و دنیای خارج از آن بوده است. در مورد پیشبینی بیت کوین اطلاعات بیشتری کسب کنید…

چین لینک چیست؟

در بلاک‌چین‌ها، قواعد خاصی برای بارگذاری، انتقال، و ثبت داده‌ها وجود دارد و اتصال سیستم‌های اطلاعاتی سنتی به این بلاک‌چین‌ها بسیار پیچیده و گاهی غیرممکن است. این مشکلات توسط اوراکل‌ها حل می‌شوند. اوراکل‌ها، نه تنها جهت حل این مشکلات، بلکه به عنوان ترمینال‌های عظیم در جمع‌آوری داده از منابع مختلف و انتقال آن به بلاک‌چین‌ها عمل می‌کنند.

هدف اصلی چین لینک:

هدف اصلی این شبکه از خدمات رسان‌های اقتصاد دیجیتال، یعنی Oracle Networks، افزایش پشتیبانی از فعالیت‌ها به محیط‌های بلاک‌چین و دفاتر کل توزیع‌شده بیشتر است. در سال 2021، این شبکه به ارزشی بالغ بر 75 میلیارد دلار دست یافت و موفق به تحقق بیش از 1000 پروژه شد. ارز دیجیتال چین لینک با نام اختصاری LINK، با ظرفیت استخراج 1 میلیارد واحد و با عرضه‌ی 491 میلیون واحد، در دسترس است.

اوراکل بلاک‌چین (Blockchain Oracle) چیست؟

بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند به داده‌های خارج از شبکه دسترسی مستقیم ندارند. این محدودیت به علت طبیعت غیرمتمرکز آن‌هاست. اوراکل‌ها به عنوان سازوکارهای شخص ثالث عمل می‌کنند که این دسترسی را برای آن‌ها فراهم می‌آورند. به عبارت دیگر، اوراکل‌های بلاک‌چین خدماتی را فراهم می‌کنند که اطلاعات خارج از بلاک‌چین را برای قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند.

مثال ساده برای درک اوراکل:

برای بهتر درک مفهوم اوراکل، تصور کنید یک شرکت حمل‌ونقل دریایی اطلاعات و قراردادهایش را بر روی یک بلاک‌چین خصوصی بارگذاری کرده است. حالا، این شرکت به معامله‌ای کلان با یک زنجیره تأمین معدنی می‌پردازد. برای اطلاعات دقیق از فعالیت‌های معدنی مشتری و سیستم حمل‌ونقل دریایی شرکت، نیاز به ادغام داده‌ها و تعریف نوع خاصی از قرارداد وجود دارد.

همه چیز درمورد استخراج BTC را بدانید…

قراردادهای هوشمند بر بلاک‌چین شرکت، به علت محدودیت‌های ساختار رمزگذاری شده و عدم امکان اتصال به دنیای خارج از خود، امکان استفاده از اطلاعات خارجی را ندارند. اینجاست که وظیفه یک اوراکل به باز کردن این محدودیت و امکان ادغام اطلاعات به بلاک‌چین و حفظ ارتباط برقرار شده بین دو سیستم می‌پردازد. به عبارت ساده‌تر، اوراکل مانند یک کارخانه (برنامه‌های Crawling) عمل می‌کند که داده‌های Off-Chain را به انواع On-Chain تبدیل می‌کند.

چین لینک (Chainlink) چیست؟

چین لینک، شبکه‌ای گسترده از اوراکل‌های فعال است که نقش بسیار مهمی در جلب داده‌های خارج از بلاک‌چین برای قراردادهای هوشمند ایفا می‌کند. این شبکه با داشتن پل‌های ارتباطی با ساختار غیرمتمرکز، از مخاطرات مرتبط با وابستگی به یک سازمان یا فرد خاص جلوگیری می‌کند.

فرآیند در شبکه Chainlink:

شروع فرآیند در شبکه Chainlink زمانی ایجاد می‌شود که یک قرارداد هوشمند به داده‌های خارج از بلاک‌چین خود نیاز دارد. در اینجا، قرارداد هوشمند یک درخواست تأمین اطلاعات ایجاد و آن را به شبکه چین لینک ارسال می‌کند.

درمورد کسب درآمد از ارزهای دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنید…

پروتکل شبکه این درخواست را به‌عنوان یک رخداد ثبت می‌کند و یک قرارداد هوشمند به‌نام SLA (تضمین سطح خدمات) را ایجاد می‌کند. قرارداد SLA شامل سه زیر-قرارداد با عناوین و عملکردهای زیر است:

  1. قرارداد اعتباری: برای پیگیری تاریخچه عملکرد اوراکل مجری.
  2. قرارداد تطبیق سفارش: ایجاد مناقصه در شبکه Chainlink برای انتخاب بهترین اوراکل.
  3. قرارداد تجمیع: برای دریافت اطلاعات از اوراکل و اعتبارسنجی آن‌ها.

چه کسی Chainlink را خلق کرد؟

تاریخچه چین لینک به سال 2014 برمی‌گردد، زمانی که سازمان غیرتجاری SmartContract Ltd تأسیس شد. این سازمان به منظور کمک به تعریف قراردادهای هوشمند در دنیایی بزرگتر از بلاک‌چین‌ها تأسیس شد. اعضای این سازمان به خصوص Sergey Nazarov، مدیرعامل و چهره برجسته در دنیای رمزارز هستند. در سال 2017، با سرمایه‌گذاری جمعی 32 میلیون دلاری، این پروژه به اجرای گسترده‌تری دست یافت.

در سال 2019، Chainlink فعالیت خود را در بستر بلاک‌چین اتریوم آغاز کرد و با شرکت‌های بزرگی چون گوگل، Oracle، و مایکروسافت، قراردادهای همکاری بست. همچنین، رمزارز LINK به عنوان یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای دنیا ثبت نام کرد.

ارز دیجیتال چین لینک

هنگامی که یک پروژه جمع‌آوری داده توسط یک قرارداد هوشمند تعریف شده و برای آن اوراکلی توسط Chainlink پیشنهاد گردید، نیاز به یک سیستم مالی است که هزینه خدمات این اوراکل‌ها را پوشش دهد. ارز دیجیتال چین لینک با نام اختصاری LINK همانند یک رمزارز عمل می‌کند و این امکان را فراهم می‌سازد که هزینه‌های خدمات اوراکل پرداخت گردد.

توجه کنید که هزینه هر خدمت از سوی اوراکل‌ها توسط چین لینک تعیین می‌شود. این هزینه، همانند قیمت سهام مختلف، به تقاضا، تعادل، و میزان عرضه و تقاضا درون شبکه وابسته است. همچنین، شبکه ممکن است مالیات یا جریمه‌ای برای گره‌هایی در نظر بگیرد که خدمت مشخص‌شده را به‌خوبی اجرا نمی‌کنند و به اعتبار شبکه آسیب می‌زنند.

با کسب اطلاعات بیشتر درباره ولت ارز دیجیتال  بهتر از آن استفاده کنید…

استفاده از LINK به عنوان وسیله پرداخت و ورود اوراکل‌ها:

علاوه بر استفاده از ارز دیجیتال چین لینک به‌عنوان ابزار پرداخت، LINK یک وسیله معامله برای ورود اوراکل‌ها به شبکه خدمت‌رسانی به قراردادهای هوشمند است. اوراکل‌ها موظف به واریز مقادیری از LINK به حساب شبکه هستند تا تعهد خود را به آن اثبات نمایند.

تفاوت Bitcoin و Chainlink:

Bitcoin و Chainlink دو دنیای متفاوت هستند. بیت‌کوین با هدف جایگزین کردن پول فیات با یک نمونه دیجیتال غیرمتمرکز ایجاد شد، درحالی‌که چین لینک به‌عنوان یک تسهیل در عملکرد قراردادهای هوشمند ظاهر شد. هرکدام از این دو، جهان اقتصاد دیجیتال را از دیدگاه‌های مختلف شکل داده‌اند.

رقبای Chainlink و توسعه شبکه‌های Oracle:

دنیای Oracle و شبکه‌های اوراکل در طول زمان توسعه یافته‌اند و رقابت‌های فراوانی بین آن‌ها رخ داده است. چند نمونه از بلاک‌چین‌ها و شبکه‌های اوراکل مشهور که بر روی آن‌ها تعریف‌شده‌اند عبارتند از:

Ethereum: Chainlink، Band Protocol، iExec، UMA، Orai

Solana: Chainlink، DIA، Pyth، Switchboard، Gravity

Cardano: Charlie3، API3، Orcfax، PIGY Oracle، Chainlink

Terra: Chainlink

Tron: Wink، Bridge Oracle

Cosmos: Band Protocol

چین لینک همچنان یکی از قدرتمندترین شبکه‌ها در این لیست است و قابلیت تعریف بر روی هر نوع بلاک‌چینی را دارد. با اینکه رمزارز LINK به عنوان ابزاری برای شبکه معرفی شده است، اما قیمت آن به طور مستقیم توسط عملکرد شرکت مادر و توسعه شبکه تأثیر می‌پذیرد.

چین لینک یا پولکادات

تفاوت مهم بین چین لینک و پولکادات را می‌توان در مقایسه با اتریوم مطرح کرد. چین لینک، به عنوان یک پروژه مبتنی بر پایگاه داده اوراکل، سعی دارد تا به عنوان یک مکمل برای اتریوم عمل کند، در حالی که پولکادات هدف خود را در تبدیل شدن به یک رقیب برای یکی از بزرگترین شبکه‌های بلاکچین جهان، یعنی اتریوم، دارد. اگرچه مارکوس دیماریا، بنیان‌گذار شرکت ماستری، اظهار کرده است که چین لینک و پولکادات هدف رقابت با یکدیگر را ندارند، اما این دو شبکه به همکاری و ایجاد ارتباط بین شبکه‌های بلاکچین با یکدیگر علاقه‌مند هستند.

آینده ارز چین لینک

آینده ارز چین لینک، همانند سایر رمزارزها، به طور اساسی به پذیرش آن در جامعه و تعامل با حکومت‌ها بستگی دارد. با توجه به ماهیت نوظهور و پیش‌بینی‌ناپذیر تکنولوژی رمزارزها، پیش‌بینی دقیق و قطعی در خصوص آینده چین لینک مشکل است. با این حال، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌هایی توسط کارشناسان انجام شده که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

پیش‌بینی آینده چین لینک تا سال 2023:

– حداقل: 6.04 دلار

– میانگین: 13.30 دلار

– حداکثر: 20.56 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2024:

– حداقل: 18.50 دلار

– میانگین: 25.76 دلار

– حداکثر: 33.02 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2025:

– حداقل: 29.44 دلار

– میانگین: 36.70 دلار

– حداکثر: 43.96 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2026:

– حداقل: 41.85 دلار

– میانگین: 49.11 دلار

– حداکثر: 56.37 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2027:

– حداقل: 51.45 دلار

– میانگین: 58.71 دلار

– حداکثر: 65.97 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2028:

– حداقل: 62.57 دلار

– میانگین: 69.83 دلار

– حداکثر: 77.09 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2029:

– حداقل: 75.45 دلار

– میانگین: 82.71 دلار

– حداکثر: 89.97 دلار

 

پیش‌بینی تا سال 2030:

– حداقل: 85.53 دلار

– میانگین: 92.79 دلار

– حداکثر: 100.05 دلار

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *