به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خبرها و گزارش‌های مختلف کاربران و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی نشان می‌دهد که آنها به دلیل اختلال در GPS در مسیریابی خود دچار مشکل شده‌اند. بررسی‌های «شبکه شرق» نشان می‌دهد که این اتفاق از دیروز بعدازظهر (شانزدهم اردیبهشت) شدت گرفته است.

براساس گزارش فن‌زی، جواد عامل، مدیرعامل مسیریاب نشان می‌گوید کاری که در حال صورت گرفتن از یک منبع ناشناس جعل GPS یا Spoofing GPS است که باعث می‌شود اپلیکیشن‌های مسیریاب و نقشه‌ها دچار مشکل شوند.

Spoofing GPS زمانی اتفاق می‌افتد که یک سیگنال نادرست در منطقه‌ای که نمی‌خواهد آدرس دقیق مشخص شود از سمت ماهواره‌ها ارسال می‌شود. در واقع جعل GPS هنگامی رخ می دهد که یک گیرنده GPS سیگنالهای جعلی را که به نظر واقعی می آیند پخش می کند. این بدان معنی است که کلاهبرداران وانمود می کنند در یک مکان هستند در حالی که در واقع در مکان دیگری هستند.

اسپوفینگ یا جعل موقعیت مکانی در بیشتر مواقع به دلایل امنیتی و در نزدیکی مکان‌های نظامی رخ می‌دهد، اما حالا به گفته جواد عامل از این روش در تمام شهر استفاده می‌شود. عامل در مورد مشکلات ایجاد شده برای GPS ها به «شبکه شرق» گفت: ««یکی از مشکلات عمده‌ای که کاربران مسیریاب با آن روبه‌رو هستند، مساله جعل موقعیت مکانی یا Spoofing GPS است. به این صورت که کاربر مثلا در نقطه‌ای در مرکز تهران است، اما بر اساس سیگنال‌های غیر واقعی، موقعیت مکانی GPS، دستگاه او را روی باند فرودگاه مهرآباد نمایش می‌دهد. این موضوع در تمام سرویس‌های نقشه‌محور مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، اما برای مسیریاب‌ها، یک چالش جدی و بحران است.»

او تاکید می‌کند که هنوز منبع این اختلال مشخص نیست و در تلاش برای بررسی و کشف علت اختلال به‌وجود آمده از دیروز بعدظهر هستند.

اختلال در اینترنت کشور

علاوه بر اختلال در سرویس GPS کشور، اختلال در اینترنت کشور را هم صدای بسیاری از کاربران را بلند کرده است. رادارهای آروان کلاد نشان می‌دهد که دیتاسنترهای همراه اول، پارس‌آنلاین، افرانت و مبین نت از ۵ صبح امروز تا کنون دچار اختلال شدید هستند.

رادار ابر آروان

این اولین بار نیست که سیستم GPS کشور دچار اختلال می‌شود و در کنار آن سیستم اینترنت کشور نیز با اختلال همراه می‌شود .در تابستان سال ۱۳۹۸ هم ایجاد اختلال در شبکه GPS باعث شد سرویس اینترنت TD-LTE شرکت‌های مبین‌نت، ایرانسل و زی‌تل دچار مشکل شوند. در آن زمان معاون سابق وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده بود که اختلال‌ها در سیستم GPS عمدی است.حسین فلاح جوشقانی در آن زمان تاکید کرده بود که اختلال عمدی در جی‌پی‌اس مسبوق به سابقه بوده و به طور مرتب نیز گزارش شده؛ اما با وجود تاکید مراجع امنیتی از جمله شورای عالی امنیت ملی مبنی بر غیر قانونی بودن این اختلالات و دستور توقف آن، همچنان وجود دارد که سازمان این موضوع را به مراجع قضایی هم منعکس و پیگیری خواهد کرد.

پیگیری از وزارت ارتباطات در مورد دلیل اخیر اختلال روی سیستم GPS کشور تا لحظه انتشار این خبر بدون پاسخ مانده است.

227227

No comment

دیدگاهتان را بنویسید